New York Wall Stree’te borsa kocaman ikonik bir boğa heykeliyle temsil ediliyor. Ama geçtiğimiz gün Dünya Kadınlar Günü’ne dikkat çekmek için yapılan yeni bir heykelle bu boğa farklı bir anlam kazandı. Kocaman sinirli boğa heykelinin önüne küçük ama cesur bir kız çocuğu heykeli dikildi.

Borsa heykeli

Charging Bull yani Boğa heykeli hayli ikonik ve maskülen bir heykel olarak borsa önünde duruyor. Wall Street Boğası 3,5 ton ağırlığında ve 5,5 metre boyunda muazzam bir eser. Duruşu ise tamamen maskülen ve borsanın yırtıcı havasını taşıyor. Heykelin hikayesi de ilginç. 1986 yılında borsanın çöküşünden sonra Sicilya’lı heykeltraş Arturo Di Modica bu heykeli yapıyor. 15 Aralık 1989 günü sadece bir gecede borsa önüne dikiyor. Ertesi gün ise borsa önündeki bu heykel çok hızlı bir şekilde ün kazanıyor ve görünüşüyle pek çok borsacıya cesaret veren bir eser oluyor. 

Borsa, Wall Street Boğası ve Cesur Kız!

8 Mart 2017’de ise bu boğanın önüne küçük bir kız çocuğu heykeli dikildi. Cesur duruşu ile dikkat çeken bu kız çocuğu heykeli önemli bir mesaj taşıyor. Şirketlerde daha fazla kadın yönetici ve kadın çalışanın yer alması gerekliliğine vurgu yapıyor. Amerika’daki en büyük 3000 firmanın sadece ¼’ünde kadın yöneticiler yönetim kuruluna girebilmekte. Geri kalan şirketlerin hepsinin yönetim kurulu erkeklerden oluşmakta.  

Borsa, cesur kız

Korkusuz kız heykeli, State Street Şirketi ve şirketten Lori Heinel öncülüğünde boğanın önüne dikildi. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, heykelin mesajını anlamlandırması açısından önemli. Kadın liderliğine ve kadınların ekonomide daha fazla yer alması için dikkatleri üzerine çekiyor. Borsa, korkusuz kızState Street Şirketi ayrıca Amerika’nın en büyük 3500 şirketine de konuya dikkat çekmek için mektup yazdı. Bu şirketler için daha fazla kadın liderin önemine dikkat çekti. Ayrıca bu çalışmanın öncülerinden Lori Heinel, gelecekte daha fazla kadın liderin olacağını ve geleceği onların şekillendireceğinin altını çiziyor. 

borsa
Korkusuz kızlar bir arada poz verirken.

Borsa ve borsada yer alan şirketlerin yanı sıra, ziyaretçilerinde dikkatini kadın ve kadın liderliğe çekiyor. Bu heykel kadınların daha fazla söz sahibi olması için önem taşımakta. Boğanın maskülen ve sinirli duruşunun karşısında cesur ve kararlı bir kız çocuğunun durması gerçekten önemli bir mesaj veriyor. Böylece kadınların daha cesur olmasını teşvik ediyor.

Özellikle BBC’nin yaptığı röportajlarda bu heykeli gören kız çocuklarının heykelden etkilendiği ve daha güçlü bireyler olmak için cesaret aldıkları görülüyor.

 

 

Borsa İstanbul ise 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne dikkat çekmek için gong çalma töreni gerçekleştirdi. Türkiye’de de bu tür dikkat çeken çalışmaların olduğunu görmek bizi çok mutlu ediyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya, bu gün yaptıkları borsa açılışında önemli mesajlar verdi. “Toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadınların ekonomik hayatta güçlenmesini desteklemek için yaptığımız bu çağrının, tüm dünyada yankı bulmasını umut ediyorum” dedi.

Türkiye’deki yatırım ve finans şirketlerinin de benzer girişimlerde bulunmasını bekliyoruz. Daha fazla kadının şirketlerin yönetim kurulunda yer alması ve lider olması geleceğin daha güzel olması adına önem taşımakta. Önümüzdeki 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliklerinde önemli mesajlar içeren benzer çalışmalar yapacaklarından kuşku duymuyoruz.

 

 

Bir Cevap Yazın